Home » NGPC News » Blue River 4-H’s Lorenz wins Cornhusker Cup in shoot-off

Blue River 4-H’s Lorenz wins Cornhusker Cup in shoot-off

DONIPHAN, Neb. – Austin Lorenz of Blue River 4-H won a four-person shoot-off and captured the individual crown – the Cornhusker Cup – at the 51st Cornhusker Trap Shoot on Saturday.

Shoot Director Eric Javins, left, is with Cornhusker Cup champion Austin Lorenz of Blue River 4-H at the Cornhusker Trap Shoot on Saturday. (Nebraska Game and Parks Commission)

Lorenz, a senior on the Crete-based team, broke 72 of 75 handicap targets at 25 yards earlier in the day. That scored combined with his 73 at 16 yards on Friday at the home grounds of the Nebraska Trapshooting Association for a winning two-day score of 145 of a possible 150.

It came on a dusty, windy day when shooters battled 20 mph winds that gusted to 30 mph all day. But Lorenz was ready, no matter where the targets flew.

“I knew I had to stay on top of them and keep my head down,” he said. “I just had to keep prepared for that.”

He figured his first-day score was solid enough to keep him in the hunt for the title. “I knew I had a chance,” he said. “I knew it was a number that would take some doing to beat.”

Finishing second, third and fourth overall to Lorenz in the shoot-off were Jarrett Koch of Beatrice, Peyton Anderson of Millard West and Tyler Valgora of Omaha Skutt, each with 145s.

Kaylynn Sieber of Marshall, Minn., won the ladies’ overall title. Millard West won the high school team championship, 5 Clover 4-H was the top 4-H team, and Papillion-La Vista was the ladies’ team champion.

The three-day event drew 835 junior high and 1,406 senior high shooters.

Results from Saturday’s senior high competition are:

Overall

Top 10 Individuals – 1. Austin Lorenz, Blue River 4-H Red, 145 of 150; 2. Jarrett Koch, Beatrice 1, 145; 3. Peyton Anderson, Millard West A, 145; 4. Tyler, Valgora, Omaha Skutt Black, 145; 5. Mitchell Pierson, Lincoln Southeast Zulu, 143; 6. Ben Wilweding, Millard West A, 143; 7. Vincent Kuehlthau, Papillion-La Vista Monarch 1, 142; 8. Trenton Srajhans, Fillmore County 4-H 1, 142; 9. Cayden Newman, Douglas County West Platinum, 142; 10. Cooper Mentzer, Douglas County West Platinum, 142.

Top Three Ladies – 1. Kaylynn Sieber, Marshall, Minn., 137 of 150; 2. Morgan Krinke, Lincoln Pius X, 135; 3. Abby Johnson, North Bend, 135.

Top Three 4-H Teams – 1. 5 Clovers 4-H (Adam Kotas, Mitchell Thompson, Colby Homolka, Sawyer Kune, Nathan Patak), 665 of 750; 2. Blue River 4-H Red, 667; 3. Ashland 4-H 1, 665.

Top High School Teams – 1. Millard West A (Drake Pietryga, Brandon Fish, Aiden Alward, Peyton Anderson, Ben Wilweding), 687 of 750; 2. Douglas County West Platinum, 683; 3. Beatrice 1, 678; 4. Lincoln Southwest Blue, 677; 5. Omaha Skutt Black, 674; 6. Lincoln Southeast Zulu, 667.

Top Three Ladies Teams – 1. Papillion-La Vista Monarch Lady (Cameron Sopinski, Vesta Fitton, Carrie Hirschfeld, Audrey Irvine, Scotlyn Kincaid), 600 of 750; 2. Norris Lady, 596; 3. Omaha Duchesne Dash 1, 594.

Handicap

Top Three Ladies – 1. Nicole Buettner, Lincoln Northeast, 72 of 75; 2. Cori Combs, Exeter-Milligan, 68; 3. Annlynn Casey, Omaha Duchesne, 67.

Top Three Individuals – 1. Austin Lorenz, Blue River 4-H Red (won shoot-off), 72 of 75; 2. Tyler Valgora, Omaha Skutt Black, 72; 3. Jarrett Koch, Beatrice 1, 72.

Top Three 4-H Teams – 1. Blue River 4-H Red (Austin Lorenz, Hayes Andelt, Brennen Stone, Brock Steuben, Garret Tachovsky), 324 of 375; 2. Cougar 4-H, 322; 3. 5 Clover 4-H 1, 321.

Top Three Ladies Teams – 1. Omaha Duchesne Dash 1 (Kate Denman, Shaelynn Vaughn, Annlynn Casey, Izzy Jansen, Madi Meduna), 301 of 375; 2. Norris Lady, 296; 3. Lincoln Southwest Green, 284.

Top Six High School Teams – 1. Lincoln Southwest Blue (Ethan Ernst, Trevor Hall, Kolby, Muir, Noah Taylor, Tanner Muff), 332 of 375; 2. Millard West A, 326; 3. Omaha Skutt Black, 326; 4. Douglas County West Platinum, 326; 5. Elkhorn Red, 322; 6. Beatrice 1, 320.

Yardage Winners

18-19 Yards – 1. Lane Johannes, Arlington 2, 68 of 75; 2. Jaxson Stark, Lincoln Southeast, 66; 3. Cambry Everett, Lincoln Southwest, 66; 4. Alex Geiser, Gothenburg, 65; 5. Anthony Tripp, Omaha Creighton Prep, 65; 6. Camden Ham, Bellevue East 1, 64; 7. Ben Briseno, Grand Island Northwest 9, 64; 8. Roper Wetzel, Loup Valley 4-H 1, 64; 9. Dylan Woodward, Lincoln Northeast 2, 64; 10. Brock Steuben, Blue River 4-H Red, 64.

20-21 Yards – 1. Carson Downs, Louisville 4-H, 68 of 75; 2. Sam Scott, Cougar 4-H (Omaha Gross), 68; 3. Kolby Muir, Lincoln Southwest Blue, 67; 4. Ryder Kahny, Madison County 4-H 1, 67; 5. Andrew Mount, Western Nebraska 4-H, 67; 6. Merrick Pelan, North Star 4-H Blue, 67; 7. Tyler Neimier, Bellevue East 1, 66; 8. Sam Thamm, Elkhorn, 66; 9. Wyatt Nipp, Omaha Creighton Prep, 66; 10. Randy Schochenmaier, Omaha Creighton Prep, 66

22-23 Yards – 1. Hunter Gilbertson, Waverly Maroon, 70 of 75; 2. Dylan Siemers, Ashland 4-H, 70; 3. Jordan Elsasser, Elkhorn Red, 69; 4. Sawyer Kunc, 5 Clovers 4-H, 69; 5. Tanner Coble, Colorado 4-H, 69; 6. Remington Stoner, Rock Port, Mo., 69; 7. Andrew Schmaderer, Omaha Creighton Prep Blue, 69; 8. Dalton Bures, Diller-Odell, 68

24-25 Yards – 1. Mitchell Pierson, Lincoln Southeast Zulu, 71 of 75; 2. Peyton Anderson, Millard West A, 70; 3. Clyde Stenglein, Douglas County West Platinum, 69; 4. Brennan Teter, Oak Creek 4-H, 69; 5. Cooper Mentzer, Douglas County West Platinum, 69; 6. Ryan Foster, Douglas County West Platinum, 69; 7. Tyler Uhri, Falls City, 68; 8. Levi Lennemann, Young Guns 4-H 1, 68.

About Jerry Kane

Jerry Kane is the news manager with the Nebraska Game and Parks Commission. He can be contacted at jerry.kane@nebraska.gov or 402-471-5008.

Check Also

NGPC Latest News logo

Deadline for multispecies lottery permit applications is July 2

LINCOLN, Neb. – Hunters have until July 2 to apply for a 2021-2022 multispecies lottery …